top of page

ANKARA MASA TENİSİ SERBEST LİG YARIŞMA TALİMATI


AMAÇ

Bilindiği gibi masa tenisinde takım maçları kulüpler ve kuruluşlar arasında oynanmaktadır. Herhangi bir kulübte oynamayan ya da kuruluşta çalışmayan ve takım kuramayan kişiler de masa tenisi oynamak istemektedirler. Amacımız ister yarışma ve galip gelme , ister spor yapma ,isterse sosyal bir etkinlikte biraraya gelme veya hepsini yapmak isteyen arkadaşlarımızı bu ligte biraraya getirmektir.


TANIMLAR

Takım Yetkilisi ve Kaptanı : Takımı kuran , takımın organizasyonunu yapan, takım ismini veren kişidir.

Sporcu : Masa tenisi lisansı sahibi, takım kadrosunda oynayan 18 yaş üstünde olan kişidir.

Federasyon : Türkiye Masa Tenisi Federasyonu’dur.

İl Müdürlüğü : Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüdür.

Lig : Sporcu lisansına sahip 18 yaş üstü sporcuların takım kurarak oynadığı ligtir.

Komite : Ligi organize eden, fikstürü düzenleyen, disiplin kurallarını uygulayan birimdir.

 

KURALLAR

Madde 1- Bu talimat Ankara’da lig statüsünde yapılacak takımlar arası masa tenisi müsabakâlarında uygulanır. Takım maçları her yıl Ekim ayında başlar. Maçlar her takımın kendi sahasında ve rakip sahada oynanır. Takımlar kendi aralarında anlaşarak her iki maçı da rakip sahada yada tarafsız bir sahada oynayabilirler. Takımlar arasında sorun çıkma durumunda komite maçın yapılacağı yeri belirleyebilir. Uygun salonu olmayan takımlara komitece maçlarını yapabileceği yer gösterilir.

Madde 2- Takımlar her yıl oyuncu lisanslarını lig başlamadan İl Müdürlüğü’ne onaylatacaklardır. Liglere yeni katılan takımlar ve sporcular lisans çıkaracaklardır. Lisanslar ferdi veya kulüp lisansı olabilir. Oynadığı takıma ait spor kulübü varsa bu kulüp adına lisans çıkarılan sporcu aynı sezonda kulüpler arası müsabakâlarda oynayabilir. Ferdi lisanslı sporcu ferdi müsabakâlarda ve mensubu olduğu takımda oynayabilir.

Madde 3- Takımlar ligler başlamadan takım kaptanı ve yetkilisince imzalanmış ve her oyuncunun karşısında vatandaşlık (yabancı sporcuların pasaport ) numaraları olan takım listelerini ve fotoğraflarını Tertip Komitesine bildirmek zorundadırlar.

Madde 4- Takım listelerini sezon başında en az 3 kişi olarak düzenlemek durumundadırlar. Takımlar bu sayıyı istedikleri kadar yüksek tutabilirler. Takım listeleri düzenlenirken bir takım sorumlusu ve aksi durumlarda ulaşılabilecek başka bir oyuncunun adı, soyadı, fax numarası, telefon numarasını , e-mail adresini belirtmek mecburiyetindedirler.

Madde 5- Takımlar sezon başında bildirdiği liste haricinde takıma yeni giren sporcularını lisans çıkararak o sezon içerisinde oynatabilirler. Takımlar aynı sezonda başka takımda oynayan sporcuyu müsabakalarda oynatamaz.

Madde 6- Takımlar liglere (A) , (B) ,(C), (D) takımı olarak katılabilecekleri gibi takımlarında bayan oyuncularına da yer verebilirler. Aynı sezon içinde (A), (B),(C),(D) takımlarından bir diğerine geçmek yasaktır. Aksi takdirde hükmen mağlubiyet cezası verilir.

Madde 7- Maçlara oyuncular sporcu kıyafeti ile çıkmak zorundadırlar(şort tişört ,eşofman,spor ayakkabı) . Bu kurala uymayan kuruluş takımları hakkında yapılan şikayetler göz önüne alınarak uyarı cezası verilecektir.

Madde 8- Taraflar maça başlamadan önce lisanslarını ibraz etmek mecburiyetindedirler. Lisanslarını ibraz edemeyen takım o maç için hükmen yenik sayılır.

Madde 9- Serbest Lig maçları Pazartesi günleri oynanacak saat 19.00’da maçlara başlanacaktır. İki takım anlaşarak başka bir günde maçlarını yapabilir. Misafir takım, rakip takım sorumlusunu en az bir gün önceden saat 15.00’e kadar arayarak geleceğini bildirmesi gerekir. Bütün takım maçları başlama saati 19.00 olarak tespit edilmiştir. Belirtilen saatte sahaya çıkmayan takım ya da bir gün önceden geleceğini bildirmeyen misafir takım hükmen mağlup sayılır. Geçte olsa oynanan maç sonradan hükmen yenik sayılmaz.

Madde 10- Doğal afet, grev, trafik kazası ,vefat, elektrik kesintisi gibi zorunlu nedenlerle oynanmayan maçlar ertelenmiş sayılmazlar. Bu maçların içinde bulundukları yarı sezonda tamamlanması gerekir. Takımlar maçlara en az 2 oyuncu ile çıkmak mecburiyetindedirler, çıkmadıkları taktirde eksik oyuncunun maçlarında hükmen sayılacaktır.

Madde 11- Takımların sezon boyunca 2 kez erteleme hakları vardır.(Takım listelerini sınırsız tutabileceklerinden ellerindeki diğer oyuncularla maça çıkabilirler). 3. ve daha fazla maçını erteleyen takımın bu ertelemelerdeki maçları nedeniyle hükmen mağlubiyet verilecektir. Ertelemeyi yapan takım maçı yapması gereken takımı arayacaktır. Takip eden hafta içinde ortak bir gün tespit edilerek maçın oynanması sağlanacaktır. Gün tesbitinde sorun olması halinde ertelemeyi yapan taraf maç yapacağı takımın gün tesbitine uymak zorundadır. Erteleme isteyen kuruluş müsabakadan 1 gün önce saat 15.00’e kadar rakip takım sorumlusunu aramış ve onayını almış olması şarttır. Takımlar ilk yarıya ait erteleme maçlarını en geç ilk yarı bitiminde verilen arada , ikinci yarıya ait olanları da maç programı bitiminden itibaren en geç on beş gün içinde tamamlamadıkları takdirde eksik maçlarında hükmen yenilmiş sayılacaklar ve puan alamayacaklardır. Bu süre geçtiği halde tamamlanmamış müsabakâları hangi takımın ertelediği kesin olarak tesbit edilemediği durumlarda puan ve sıralama mevcut haliyle tescil edilecektir.

Madde 12- Takım müsabakâlarında Masa Tenisi Federasyonu hakemleri komite tarafından görevlendirilebilir. Görevlendirilen hakem müsabakâ başlama saatinde gelmediği takdirde müsabakâ yapacak iki kuruluş temsilcisi ve kaptanının ortak olarak belirlediği hakemler müsabakâyı yönetecektir. Hakem kararlarına itiraz edilmeyecektir.

Madde 13- Takım müsabakaları erkeklerde; 7 maçlık sisteme göre A ile Y; B ile X ; C ile Z; Çift, A ile X; C ile Y; B ile Z şeklinde en az 3 oyuncu ile oynanacaktır. Oyunculardan 1 kişi hem tek maçı hem de çift maçı yapabilir. 7 maçı tamamının oynanması gerekmektedir. Oynamayan takımın eksik maçlarında yenildiği kabul edilecektir.

Bayanlarda; Corbillon sisteme göre, A ile Y; B ile X ; Çiftler, A ile X; B ile Y olmak üzere 5 maç üzerinden en az 2 oyuncu ile oynanacaktır.

Madde 14- Takımlar müsabakaya başladıktan sonra ne sebeple olursa olsun maçını tamamlamak zorundadır. Yarım bırakan taraf hükmen yenik sayılır. Müsabakâya itiraz etmek isteyen takım kaptanı veya temsilcisi tarafından maç bitiminde müsabaka kağıdına itiraz olduğu notu düşülür ve belge ile lig sorumlusuna iki gün içinde itirazda bulunulur.

Madde 15- Takım kaptanları ve yetkilisi takımlarında oynayan sporculardan sorumludur. Maçlarda yapılan taşkınlıklar ve uygunsuz davranışları önlemek durumundadır. Taşkınlık ve uygunsuz davranışta bulunan , spor ahlakına , disiplin kurallarına aykırı davranan takım sporcuları , yöneticileri ve kuruluş hakkında Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Disiplin Talimatı uygulanır. Gerekli görülürse Komite şikayet edilen takımın maç saatini ve yerini değiştirerek o takımı izlemeye aldıktan sonrada karar verebilir. Disiplin Kurulu’na gönderilecek sporcu, antrenör, takım ve yöneticiler ile ilgili maçın hakemi rapor düzenleyerek komiteye iki gün içinde iletecektir. Komite hakem raporunu ,varsa yazılı savunmayı ve diğer bilgi belgeyi Disiplin Kurulu’na ulaştıracaktır.

Madde 16- Serbest Lig maçları Pazartesi ,Süper Lig maçları Salı, 1.Lig maçları Perşembe, 2.Lig maçları Çarşamba günleri oynanacaktır.

Madde 17-Sezon sonu puanlamanın sağlıklı yapılması açısından kuruluşlar maç föylerini en geç 2 gün içerisinde komiteye ulaştırmak zorundadırlar. Sonuçları zamanında ulaştırmayan takımlar uyarı cezası ile cezalandırılırlar.

Madde 18- Bir takım bir sezon boyunca 3 uyarı cezası aldığı taktirde sezon sonunda yapılan puan cetvelinden 2 puanı silinecektir.

Madde 19- Bu talimatta yer almayan hususlarda,Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Ana Statüsü, Müsabakâ ve Disiplin Talimatı ile IITF kuralları uygulanacaktır.               

bottom of page